Nasza szkoła

Szkoła Podstawowa Nr 10 im. Komisji Edukacji Narodowej w Toruniu to placówka z zasadami i wieloletnią tradycją. Jest to szkoła środowiskowa, w której szczególną wagę przywiązuje się do edukacji ekologicznej, prozdrowotnej i regionalnej. Nie mniej ważne filary nauczania i wychowania stanowią: sport oraz edukacja kulturalna i artystyczna.

Dziewięć spośród trzydziestu czterech oddziałów to klasy integracyjne.

Bardzo dobrze wyposażone pracownie: przyrodnicze, informatyczna (współfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego), nauczania zintegrowanego z tablicami interaktywnymi, dwa gabinety logopedyczne, biblioteka z multimedialnym centrum informacji (również współfinansowana z Europejskiego Funduszu Społecznego) stwarzają naszym uczniom możliwość wszechstronnego rozwoju. Większość sal lekcyjnych wyposażona jest w rzutnik multimedialny i ekran. 

Na szczególną uwagę zasługuje gabinet języków obcych, wyposażony w nowoczesny sprzęt audio-wideo i zestawy słuchawkowe. 

Szkoła posiada doskonałe zaplecze sportowe, na które składają się dwie sale gimnastyczne, w tym pełnowymiarowa hala sportowa wraz ze ścianą wspinaczkową. W roku szkolnym 2012/13 oddano do użytku kompleks sportowy, w skład którego wchodzą boiska: piłkarskie pokryte syntetyczną trawą oraz wielofunkcyjne do gry w siaktówkę i koszykówkę, budynek sanitarny i szatnia. Ten nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny powstał w ramach programu rządowo-samorządowego "Moje Boisko - Orlik 2012".

Na wysoki poziom nauczania oraz szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych wpływa wysoce wykwalifikowana kadra nauczycieli i specjalistów (logopedzi, surdopedagodzy, rewalidatorzy, terapeuci, oligofrenopedagog, pedagog i psycholog).

Gabinet pielęgniarski pozwala na zapewnienie uczniom opieki medycznej.

Szkoła została objęta tzw. Systemem Działań Wspierających Bezpieczeństwo i Zdrowie Ucznia, polegającym m.in. na realizacji programów profilaktycznych i prozdrowotnych.

Szkolne teatry (Teatr Rosarium oraz koło teatralne Pudełko z kukiełką dla uczniów klas 1-3), formacje taneczne, zespoły muzyczne, cyklicznie wydawane gazetki "Strzał w 10!" oraz wyjazdy o charakterze kulturalnym do teatrów w Warszawie, Gdyni, Bydgoszczy i Poznaniu dają uczniom możliwość realizacji pasji związanych z kulturą i sztuką.PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 02 grudnia 2011 21:29

ROK SZKOLNY 2010/2011

SEMESTR I

Zadzwonił pierwszy dzwonek. Rozpoczął się nowy rok szkolny. Przed nami dużo nauki, ale nie tylko.

Zobaczcie co ciekawego dzieje się w klasach 1-3 szkoły podstawowej.

 

ŚWIĘTO DRZEWA 8.10.2010r.

Już kolejny raz obchodziliśmy to święto w naszej szkole. Przeczytajcie szerszą relację z tego wydarzenia

w zakładce AKTUALNOŚCI.

 

 

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH 14.10.2010r.

Czytaj w zakładce AKTUALNOŚCI.

 

„SŁOWIK” 28.10.2010r.

Tego dnia dzieci z klas 1-3 zagościły w Baju Pomorskim na przedstawieniu pt. „Słowik”. Przez tę piękną chińską baśń prowadzi widzów Niugin - dziewczyna ptak, która narodziła się przy śpiewie słowika. Gdy cesarz zarządza sprowadzenie tego ptaka na swój dwór, Niugin zostaje tłumaczką jego śpiewu. Śpiew słowika wzrusza do głębi  serce władcy, trudno mu jednak zrozumieć, że ptak ten jest wolny i sam decyduje o swoim śpiewie. Pojawia się w przedstawieniu mechaniczny słowik. Z pozoru śpiewa równie pięknie i na każde życzenie cesarza. Niugin i Słowik przestają być cesarzowi potrzebni. Czy na długo? Tego dowiedziały się dzieci na przedstawieniu. Bajka bardzo podobała się małym widzom.

 

KONCERT „MELODIE BLISKIE SERCU POLAKA” 23.11.2010r.

W taki sposób uczniowie klas młodszych świętowali 92 rocznicę ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI (opis uroczystości w zakładce AKTUALNOŚCI).

 

ANDRZEJKOWE WRÓŻBY 29.11.2010r.

Dawniej istotną część wieczoru andrzejkowego stanowiły wróżby, mające obecnie charakter zabawowy. Lano na wodę ołów, obecnie leje się wosk. Z uformowanych w ten sposób figur przepowiadano przyszłość. Można ją odczytywać pod światło, co cień pokaże. U nas też uczniowie mogli sprawdzić, co przyniesie im przyszłość, a sprawiła to Wróżka (p. Małgorzata Gorczyca) wraz ze swoimi pomocnikami. Zabawa była przednia!

 

 

 

MIKOŁAJKI 6.12.2010r.

Dzień świętego Mikołaja jest dniem pełnym radości dla dzieci, poprzedzonym niecierpliwym oczekiwaniem na spełnienie się marzeń. Każdy z nas ma w pamięci mikołajkowe prezenty, buty wypełnione słodyczami czy też lalki i misie wystające spod poduszki w grudniowy poranek.

Mikołaj pojawił się w szkole w poniedziałek – koniecznie chciał się zobaczyć z wszystkimi dziećmi. W  klasach był powitany z wielką radością, przyjął od uczniów serdeczne życzenia i obdarował najmłodszych drobnymi upominkami.

Do zobaczenia za rok!

 

 

DZIEŃ SPORTU „JESTEM SPRAWNY” 9.12.2010r.

W dużej sali gimnastycznej odbyły się zawody sportowe, w których brali udział wszyscy uczniowie klas 1-3. Dzieci walczyły w trzech grupach wiekowych – klasy pierwsze, drugie i trzecie. Trzeba było wykazać się dużą sprawnością fizyczną, ćwiczenia nie były łatwe. Takie zawody to świetna zabawa. Zwyciężyły klasy 1c, 2c, 3c.

Ponieważ „Sport to zdrowie” uczniowie klas młodszych, w ramach lekcji wychowania fizycznego, biorą udział w zajęciach na basenie i lodowisku. Pod okiem specjalistów uczą się pływać i jeździć na łyżwach. Życzymy samych sukcesów!

 

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA 22.12.2010r.

Zima wszystko przystroiła: pola, drogi,
rzędy drzew, białym śniegiem oprószyła,
jest bajkowo, jak we śnie.

W takim bajkowym nastroju uczniowie spędzili ostatni dzień nauki przed świąteczną przerwą. We wszystkich klasach odbyły się spotkania wigilijne, na których dzielono się opłatkiem, śpiewano kolędy i spędzano czas przy wspólnym „stole”.

Niech przy żywicznym zapachu strojonej choinki,
upłyną piękne chwile polskiej Wigilii:
ze wspólnie śpiewaną kolędą,
z upragnionym gościem przy stole
i w rodzinnym, pełnym radości gronie.

 

 

WYJŚCIA, SPOTKANIA, ZAJĘCIA - I SEMESTR

We wszystkich klasach 1-3 dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy. Każdy kolejny dzień to coś nowego. Lekcje muzealne, warsztaty, zajęcia przyrodnicze, spotkania z ciekawymi osobami i wiele innych ciekawych form nauczania. Zobaczcie!

 

 

II SEMESTR

"NA ARCE O ÓSMEJ" 18.01.2011r.

"Wszędzie jest biało, bezkresny śnieg i trójka pingwinów, które w tym jednostajnym krajobrazie zaczynają toczyć wartki spór o tego, kto ów świat stworzył – Boga. Czy był wystarczająco pomysłowy, czy w ogóle istnieje, jaki jest? Kłócą się, irytują, jeden z pingwinów opuszcza towarzyszy. Zaczynają nadciągać dziwne chmury, spadają pierwsze krople deszczu, nadlatuje Gołąb głosząc nadejście potopu i końca świata. Strwożonym pingwinom przywracają nadzieję dwa bilety na Arkę. Ale przecież pingwiny są trzy. Dwójka pingwinów wbrew zakazom decyduje się na karkołomny plan przemycenia na Arkę swojego trzeciego kompana. Wszak przyjaciół, jakkolwiek kłótliwi i irytujący by nie byli, w biedzie się nie opuszcza." Jak zakończyła się ta historia przekonali się uczniowie klas młodszych, którzy przeżywali przygody pingwinów siedząc bezpośrednio na scenie teatru. To było wspaniałe przeżycie.

KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW 28.01.2011r.

Księżniczki, wróżki, myszki, pajacyki, rycerze, postacie z bajek ... - tak fantastycznie przebrali się uczniowie klas 1-3, którzy brali udział w karnawałowym balu przebierańców. Tańce przy muzyce granej przez świetny zespół muzyczny, zabawy, konkursy z nagrodami, pamiątkowe zdjęcia i słodki poczęstunek w salach, ale była zabawa!!! Za rok znów będzie karnawał :-)

 

DRZWI OTWARTE W KLASACH 1-3 19.03.2011r.

Już niedługo w naszej szkole pojawią się nowi uczniowie, nowi pierwszoklasiści. Postanowiliśmy zaprezentować im miejsce, w którym spędzą wiele dni i tygodni, aby mogli się przekonać, że szkoła to najwspanialsze miejsce na ziemi. Wraz z rodzicami mogli poznać klasopracownie, w których będą się uczyć od września, obserwować zajęcia o tematyce przyrodniczej, gry i zabawy kolegów oraz przedstawienie teatralne w wykonaniu uczniów klasy pierwszej. Na pewno nie mogą się już doczekać pierwszego września.

 

 

"POD - GRZYBEK" 24.03.2011r.

"Rozmowy dotyczące śmierci, przemijania, pożegnań zazwyczaj nie należą do najłatwiejszych. Dorośli mają problem z przyswojeniem i akceptacją sytuacji ostatecznych, a co dopiero mówić o dzieciach, które straciły kogoś bliskiego. Często trudności w takich momentach nastręcza odpowiedni dobór słów. „Pod-Grzybek” Marty Guśniowskiej w reżyserii Jacka Malinowskiego – to próba przekonania widzów, że z dziećmi można rozmawiać na tematy poważne, ale koniecznie z uśmiechem i w jasnych barwach. [...]" 
Piękne, wzruszające przedstawienie, które zrobiło duże wrażenie na małych widzach. Było o czym rozmawiać na zajęciach w szkole.

 

ZAWODY SPORTOWE "JESTEM SPRAWNY" (FINAŁ) 25.03.2011r.

Wielki sukces - nasi mali sportowcy dotarli do finału miedzyszkolnych zawodów sportowych i stanęli na podium (III miejsce). Gratulujemy sukcesu!!! Życzymy powodzenia w przyszłym roku szkolnym. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia - oprócz zawodów był wywiad dla Telewizji Toruń i pyszna pizza dla finalistów.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI 4.04.2011r.

Tego dnia obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Z tej okazji uczniowie klas drugich wzięli udział w konkursie o twórczości H. CH. Andersena. Uczniowie klasy 1a zaprezentowali kolegom z klas 1-3 przedstawienie pt.: "W królestwie kotów" przygotowane na podstawie wiersza L. J. Kerna o tym samym tytule. Odbyła się też loteryjka fantowa (zorganizowana z inicjatywy i przy pomocy rodziców dzieci z klasy 1a), z której dochód w całości został przeznaczony na potrzeby biblioteki szkolnej. Przekazano ponad 200 złotych.

 

OBCHODY DNIA ZIEMI W NASZEJ SZKOLE 29.04.2011r.

Z tej okazji wszyscy uczniowie spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie pięknie dla nich zagrali na dzwonkach podopieczni świetlicy szkolnej, przedstawienie "Ratujmy Ziemię" zaprezentowali uczniowie z koła teatralnego z klas 4-6, a zaproszony gość, p. Makowska z Miejskiego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Toruniu,  przedstawiła prezentację o lesie, przeprowadziła ciekawe zabawy i konkursy. Po spotkaniu dzieci ze świetlicy przed szkołą posadziły piękne "drzewko margerytkowe", na zakup którego pieniążki zostały zebrane podczas loteryjki fantowej zorganizowanej przez świetlicę szkolną.

 

RAJD PIERWSZAKA 31.05.2011r.

Już po raz dziewiąty nasze pierwszaki wzięły udział w Rajdzie Pierwszaka im. Romana Sołtysińskiego połączonym z Przeglądem Twórczości Dziecięcej. Spotkanie z przewodnikiem odbyło się w pobliżu dworca Toruń Miasto. Następnie uczniowie ubrani w zielone stroje z balonikami, kwiatkami i innymi ozdobami przemaszerowali Bulwarem Filadelfijskim, ulicami Starego Miasta i dotarli do Muzeum Etnograficznego. Tam wszystkie pierwszaki oglądały występy dziecięcych zespołów muzycznych i tanecznych i prezentowały przygotowane wcześniej radosne okrzyki. Na zakończenie imprezy wszystkie dzieci dostały drobne upominki.

 

WYSTĘP DUETU CYRKOWEGO W NASZEJ SZKOLE 2.06.2011r.

Dzień Dziecka to dla wszystkich dzieci jeden z najmilszych dni w roku i okazja do przyjmowania niezliczonej liczby prezentów. Z tej okazji (dzień później) zagościł u nas w szkole duet cyrkowy. Panowie przy wesołej i skocznej muzyce zaprezentowali uczniom wiele sztuczek cyrkowych z użyciem różnych przedmiotów. W czasie całego występu włączali do zabawy dzieci, które bardzo chętnie próbowały sztuki cyrkowej. To wcale nie takie proste :-)))

 

DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 9.06.2011r.

To już dziesiąty raz odbywa się akcja Tydzień Głośnego Czytania, w tym roku pod hasłem "Czytanie łączy Europę". W naszej szkole zaproszeni goście czytali wiersze dla dzieci w oryginalnej wersji i polskie tłumaczenia tych utworów. Na mapie odszukiwano państwa, z których pochodzi wybrana literatura. Odbył się też konkurs z nagrodami - zagadki związane z książkami dla dzieci. Warto czytać, ponieważ czytanie bardzo pozytywnie wpływa na nasz rozwój - uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się, wyrabia cierpliwość. Pamiętaj o tym!!!

CO JESZCZE DZIAŁO SIĘ W II SEMESTRZE.

Tradycyjnie wszystkie klasy 1-3 brały udział w szkolnych wycieczkach. W tym roku największą popularnością cieszyło się gospodarstwo agroturystyczne w Brzozie Toruńskiej. Inne chętnie odwiedzane miejsca to Gród Foluszek, Solec Kujawski, Rudnik i inne.

 

 

Wiele zajęć odbyło się poza murami naszej szkoły. Dzieci w II semestrze odwiedziły takie miejsca, jak Muzeum Piernika, Muzeum Etnograficzne, Kamienicę pod Gwiazdą, ruiny Zamku Krzyżackiego gdzie brały udział w zorganizowanych zajęciach na terenie tych obiektów oraz zwiedzały te ciekawe miejsca.

 

Gdzie jeszcze byli nasi uczniowie? Odwiedzili Straż Pożarną, bibliotekę na Rubinkowie (lekcja "Różne źródła informacji"), Telewizję Toruń, gdzie uczennica klasy 1b Iga Różnowicz czytała wiadomości sportowe, które były emitowane na antenie, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, drukarnię Salus, sklep U la la (warsztaty - własnoręczne wykonanie biżuterii).

 

 

 

Piękna, wiosenna pogoda sprawiła, że dzieci korzystały z różnego rodzaju zajęć i zabaw w terenie. Szukały wiosny, obserwowały przyrodę w jej naturalnym środowisku, zwiedzały Toruń, a po trudach nauki bawiły się w Piernikowym Miasteczku.

 

Wiosna to też czas konkursów i podsumowań. O sukcesach naszych uczniów możecie czytać w zakładce OSIĄGNIĘCIA. Każde zwycięstwo sprawia ogromną radość. Na apelu podsumowującym cały rok szkolny jeszcze raz przypomnimy sobie wszystkich laureatów konkursów szkolnych i międzyszkolnych. Gratulujemy zwycięzcom!!! Na zdjęciach zobaczcie laureatów konkursu "1 z 10" i spotkanie, na którym została nagrodzona nasza szkolna gazetka "Literlandia", do której materiały przygotowują uczniowie z wszystkich klas 1-3.

 

Rok szkolny dobiega już końca. Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy udanych wakacji i do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym 2011/2012.

 

 

Poprawiony: sobota, 03 grudnia 2011 07:51
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 13