2017/2018

W dniach 16-23 listopada społeczność Zespołu Szkół nr 7 włączyła się w obchody Toruńskiego Tygodnia Tolerancji. Uczniowie klas 4-6 i gimnazjum spotkali się z wychowawcami na dodatkowych zajęciach pn. "Inny, a jednak taki sam", wykonywali łańcuch tolerancji i gazetki ścienne w klasach. Każdego dnia w strojach uczniów i nauczycieli dominował inny kolor. 22 listopada nasi gimnazjaliści kibicowali podczas Meczu o Puchar Tolerancji Prezydenta Miasta Torunia.  

Rozmowy na temat tolerancji w szkole integracyjnej mają miejsce na co dzień, ale miniony tydzień był szczególną okazją, by zwrócić uwagę uczniów na odmienność kultur, wyznań i poglądów oraz należny im szacunek.

 

Dnia 10 listopada odbyły się w naszej szkole obchody Narodowego Święta Niepodległości. Z tej okazji uczniowie uczestniczyli w akademiach przygotowanych przez swoich rówieśników. Wielu wzruszeń dostarczył dzieciom, nauczycielom i rodzicom koncert pn. „Melodie bliskie sercu Polaka”, podczas którego najmłodsi śpiewali znane polskie pieśni patriotyczne. Uczniowie klas 4-6 wzięli udział w akademii przygotowanej przez szóstoklasistów. Natomiast gimnazjaliści z klasy II nakręcili film, którego tematem były miejsca pamięci narodowej znajdujące się w naszym mieście. Po jego prezentacji, uczniowie obejrzeli etiudę teatralną przygotowaną przez szkolny teatr „Rosarium”. 

11

 

9 listopada w naszym gimnazjum odbyła się debata na temat „Jak współcześnie być patriotą?”. Zaproszenie do udziału w niej przyjęli  p. M.Czyżniewski – przewodniczący Rady Miasta, p. A.Łukaszewska – dyrektor WEUM, p. L. Kowalska z ZNP, p. dyrektor A. Mincer, p. M. Wysocki – kapitan WP, p. A. Lubnau przewodnicząca RR przy ZS nr 7, p. P. Papiński – przedstawiciel  RR , p. W. Pyras-Pietrzak i p. J. Huzakowski z grupy rekonstrukcji historycznej REX, p. Z. Matuszewicz – dyrektor ZS nr 1, a także przedstawiciele uczniów i rodziców. Zaproszeni goście dyskutowali o postawach patriotycznych, wydarzeniach historycznych, podjęli próbę zdefiniowania wzoru patrioty. Wypowiedzi uczestników debaty ilustrowane były prezentacjami multimedialnymi i fragmentem filmu „Katyń”. Wspólne zaśpiewano pieśń pt. „Piechota”. Debata poprzedziła obchody Święta Niepodległości. 

debat

 

4 listopada uczniowie klas 4-6 obchodzili Dzień Postaci z Bajek. Dzieci przyszły do szkoły w strojach najbardziej popularnych bohaterów filmowych i literackich. Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disneya. Jest to święto bajki i wyobraźni, dzień, w którym przypominamy, jak ważą rolę w życiu dzieci odgrywają książki i kreskówki.

dpb

 

W dniu 28 października w Zespole Szkół nr 7 młodzież gimnazjalna spotkała się z p. Chavą Nissimov z Izraela, gościem honorowym międzynarodowego kongresu, który odbył się w Toruniu i był poświęcony pomocy Polaków w ratowaniu Żydów.

Pani Chava Nissimow urodziła się w Warszawie, w rodzinie żydowskiej,  trzy miesiące przed wybuchem II wojny światowej. Trzy lata spędziła w Siedlcach, gdzie była ukrywana i wychowywana przez polską rodzinę Walczaków. Gdy miała 8 lat, wyemigrowała wraz z najbliższymi do Izraela, gdzie dotychczas mieszka.  Opowiedziała uczniom o swoich dramatycznych przeżyciach w czasie wojny, gdy jako dziecko żydowskie była ukrywana  przez polską rodzinę przed hitlerowcami. Mówiła też wpływie wojny i doświadczeniu holokaustu na jej dalsze życie.

DSCF1762

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 41