Toruński Klub Młodego Odkrywcy 

kmo01

Od pięciu lat działa w naszej szkole Toruński Klub Młodego Odkrywcy, którego opiekunem jest nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej - Dorota Kostuch.

kmo02

Klub Młodego Odkrywcy to program, który łączy dzieci, młodzież i opiekunów z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Gruzji. Każdy z ponad 700 klubów jest miejscem, w którym uczniowie rozwiązują problemy i kształtują krytyczne myślenie poprzez samodzielne eksperymentowanie oraz realizację projektów badawczych.

kmo03

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – koordynator programu – wzmacnia rozwój KMO przy wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

kmo04

Podczas spotkań KMO klubowicze zamiast zaglądać do podręcznika, zdobywają odpowiedzi poprzez działanie i zabawę. Kluczowa jest metoda badawcza, która rozwija wiele kompetencji i pokazuje, że popełnianie błędów jest o tyle cenne, że uczy rozwiązywać problemy. Ostatnie projekty badawcze, które prowadzili uczniowie Toruńskiego Klubu Młodego Odkrywcy, to szukanie odpowiedzi na pytania:

Czy kryształy różnych substancji rosną w takim samym tempie?

Czy rzeżucha rośnie tak samo na różnych rodzajach gleby?

Czy pleśń na chlebie rozwija się zawsze tak samo?

Czy rzeżucha rośnie tak samo podlewana różnymi rodzajami wody?

Czy różne gatunki ziemniaków kiełkują w takim samym tempie?

Czy rodzaj użytych drożdży ma wpływ na produkcję dwutlenku węgla?

Czy płyn do mycia naczyń wpływa na wzrost rzeżuchy?

kmo05

Realizacja tych projektów sprawiła klubowiczom wiele radości! Samodzielne szukanie odpowiedzi daje nie tylko ciekawe doświadczenie, ale śmiałość w samodzielnym dochodzeniu do wiedzy. W KMO nie ma podziału na uczniów dobrych i słabych, nikt nie jest oceniany, nie ma czasu na nudę.

kmo07

Nie trzeba dużo pieniędzy, by robić ciekawe i poważne eksperymenty – to jedna z zasad KMO. Wszystko może się przydać: płyn do mycia naczyń, magnes, stara płyta CD, rodzynki, czy sok z czerwonej kapusty. Przedmioty dostępne w kuchni, na spacerze, czy w ogrodzie, stanowią narzędzia do eksperymentowania. Świetnie to widać podczas organizowanych co roku Drzwiach Otwartych dla przyszłych uczniów naszej szkoły.

 kmo08

Toruński Klub ma na swoim koncie również sukcesy:

I i III miejsce oraz wyróżnienie w wojewódzkim konkursie na projekty badawcze „Otwórz głowę, włącz myślenie” –organizacja: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Fundacja Aleksandra Jabłońskiego w Toruniu  – na konkurs napłynęło 200 projektów badawczych;

Produkcja dwutlenku węgla (I miejsce Igor Piotrowiak),

Obustronne ziemniaczane kiełkowanie (III miejsce Hanna Makowska),

wyróżnienie Samoczynne zapalanie lampy LED po zapadnięciu zmierzchu (wyróżnienie Jakub Słupczewski)

kmo09

Nauczyciele mogą dzięki KMO realizować swoje marzenia o tym, jak powinna wyglądać dobra edukacja.  Relacje z uczniami, oparte na zaufaniu i wzajemnym inspirowaniu się, wspólne, partnerskie dążenie do rozwiązywania fascynujących zagadek natury, zaangażowanie i pasja każdej ze stron – stają się czymś więcej niż hasłami.

Poprzedni rok działalności Toruńskiego Klubu Młodego Odkrywcy zakończył się wycieczką do Warszawy – klubowicze oraz ich rodzice mieli okazję przenieść się w wymiar 3D w Planetarium, odwiedzić Teatr Robotyczny i rozwiązać zagadki w Majsterni.

kmo06

Marzeniem opiekunki klubu – Doroty Kostuch – jest możliwość tworzenia takich pracowni, gdzie realizacja idei KMO będzie łatwiejsza i jeszcze bardziej sprzyjająca aktywności i możliwościom klubowiczów.