Międzynarodowa wymiana uczniów PDF Drukuj Email
czwartek, 27 października 2016 17:49

Współpraca ze szkołami z Belgii, Hiszpanii, Finlandii i Niemiec w ramach programu Erasmus+ w latach 2016-2019

Od 1.09.2016 do 31.08.2019 r. w Gimnazjum nr 10 realizowany jest projekt FUTURE4SCHOOLS Make your plans make your future w ramach programu Erasmus+. Nasi uczniowie będą uczestniczyć w międzynarodowych wymianach uczniowskich (5 dni na miejscu +2 dni na podróż) – spotkaniach w  Belgii i Niemczech w roku szk. 2016/2017, w Hiszpanii i Finlandii w 2017/2018. Wizyta uczniów ze szkół europejskich w Polsce odbędzie się w roku szk. 2018/2019.

Podczas wyjazdu naszych uczniów w Belgii w lutym 2017 będzie zorganizowana wizyta w Europarlamencie. Poza tym uczniowie w grupach międzynarodowych nakręcą film "European Union - good for you". Kolejnym zadaniem będzie zapoznanie się z ekologicznymi firmami lokalnymi. Uczniowie wraz z nauczycielami omówią sposoby ubiegania się o pracę w przyszłości.

W maju 2017 uczniowie wybiorą się na wymianę uczniowską do Niemiec, gdzie będą się uczyć, jak zbudować i zaprogramować robota. Odwiedzą również fabrykę druku 3D.

Przygotowując się do wymiany w Hiszpanii, w listopadzie 2017, uczniowie podejmą temat dystopii. Podczas wymiany uczniowskiej w Hiszpanii przygotują broszury obrazujące przyszłe społeczeństwo.

Kolejną omawianą podczas projektu kwestią będzie środowisko. Uczniowie będą analizowali ekologiczne źródła energii oraz zasady zrównoważonego rozwoju. Jednym z zadań będzie przygotowanie listy prac przyszłości. Wyniki tych zadań zostaną przedstawione podczas wymiany w Finlandii w maju 2017, gdzie uczniowie będą realizowali projekty przedstawiające sposoby oszczędzania energii elektrycznej.

Ostatnie spotkanie odbędzie się w Polsce w roku 2018. Podczas wizyty uczniów z krajów partnerskich w naszej szkole nakręcony zostanie film o zdrowym stylu życia.

Polsko-włosko-fińska współpraca szkół w latach 2014-2017 w ramach programu Erasmus+

Tytuł projektu: “The Young European and Well-being: A healthy body and body image now and through time”
“Młodzi Europejczycy i zdrowy styl życia” to trzyletni projekt międzynarodowy realizowany w Zespole Szkół nr 7 Gimnazjum nr 10 z udziałem szkół partnerskich z Włoch oraz Finlandii. Działania podejmowane w projekcie obejmują głównie tematykę prozdrowotną oraz proekologiczną. Szczegółowe informacje dot. projektu można znaleźć na blogu: http://yew-vrt.blogspot.com/

Polsko-niemiecko-rosyjska wymiana młodzieży (2016-2017)

W roku szkolnym 2016/2017 podjęta została współpraca międzynarodowa między Zespołem Szkół nr 7 - Gimnazjum nr 10, szkołą Pestalozzi - Oberschule Wurzen z Niemiec oraz Liceum nr 18 w Kaliningradzie w Rosji. W ramach wymiany uczniowskiej planowane są w tym i następnym roku prace nad wspólnym projektem zatytułowanym :„Kopernikus, Goethe, Kant haben gedichtet - wir auch.“  Celem spotkań młodzieży i wspólnej pracy jest pogłębianie wiedzy na temat kultury i języka sąsiednich krajów, komunikacja w języku niemieckim i angielskim oraz praktyczne wykorzystanie zdobytej wiedzy i umiejętności językowych. Wśród zadań projektowych wymienić należy: pisanie/tworzenie wspólnej książki kucharskie w trzech językach, poznawanie typowych potraw danego kraju, przygotowywanie i prezentowanie potraw wspólnie wykonanych. Projekt  dofinansowany jest przez Polsko–Niemiecką Współpracę Młodzieży, z którą nasza szkoła współpracuje od 2000 roku. Pierwsze spotkanie młodzieży zaplanowane jest w terminie 27.03-02.04.2016 r. w Toruniu.

Poprawiony: sobota, 05 listopada 2016 10:35